text mail tisk
Pošli kamarádovi odkaz na stránku

2013 - Poslův mlýn u Doks

Rekondičního pobytu jsme se letos zúčastnili poprvé. A nováčci jsme byli nejen coby účastníci této akce, ale také v roli psovodů. Náš táta je kvůli pokročilému stádiu roztroušené sklerózy na invalidním vozíku, a tak jsme v loňském roce zažádali u Ligy vozíčkářů o asistenčního psa. Fenka Bára, kterou pro tátu cvičila trenérka Irena Bartoňová, byla v srpnu těsně před absolvováním asistentských zkoušek. Natrénovat si tedy spolupráci s naším pejskem pod odborným dohledem a vidět, jak asistenční psi fungují společně se svými paničkami a pánečky, se nám jevilo jako ideální příležitost. Vzhledem k tomu, že se Bára měla stát novým členem naší rodiny, jeli jsme všichni čtyři - po chvíli přesvědčování i naši náctiletí synové.

Nedokázali jsme si představit, jak vše bude fungovat, ale byli jsme skutečně v nejlepším slova smyslu zaskočeni, jak spolu dokážou lidé s různým postižením i zdraví účastníci vycházet a nově příchozí okamžitě mezi sebe začlenit. A díky nenápadnému vedení trenérů a zkušenostem svých pánečků spolu skvěle fungovali i pejskové, kterých bylo celkem patnáct.

Ocenili jsme profesionální organizaci pobytu a program, který byl vhodně sestaven s přihlédnutím k různým druhům postižení účastníků. Byli jsme tak aktivní každý den, ale s možností přiměřené relaxace a opětovné regenerace sil. Program byl zaměřen zejména na výcvik asistence a poslušnosti, kdy díky přátelskému a individuálnímu přístupu trenérů bylo možné bez většího stresu zvládnout všechny možné problémy. V areálu rekreačního komplexu byl rybník a počasí bylo příznivé i pro vodní záchranářský výcvik, který si pejsci i jejich pánečkové velmi užili.

Inspirativní byly přednášky zaměřené na zlepšení kvality života vozíčkářů. Velmi nás zaujaly přednášky o psím chování a resuscitaci psů od Ivana Bendy. Ocenili jsme praktické rady a informace o nejnovějším vývoji legislativní situace zdravotně postižených od Aleny Sedlačíkové. Procvičili jsme si paměť s trenérkou Irenou a fyzioterapeutka Zdeňka Faltýnková z České asociace paraplegiků, která je specialistkou na spinální problematiku, rozpohybovala celou skupinu cvičením s velkými míči a overbally. Pan Prokop z Invacare nám pak ukázal nové odlehčené vozíky a diskutoval možnosti oprav těch starých.

Vrcholem programu byla soutěž o pohár Ligy vozíčkářů, která probíhala poslední den. Rádi jsme se zapojili a obdivovali jsme sportovního ducha všech účastníků soutěže. Někteří z nich dokonce byli ochotni u některých obtížnějších disciplin suplovat své psí mazlíčky. Příjemné bylo i posedět večer u táboráku, vyslechnout si zážitky a historky z minulých let a nostalgicky si opéci buřtíka.

Ubytování bylo příhodně vybráno tak, aby byl všude bezbariérový přístup a celá skupina byla v jedné budově. Paničky a pánečkové na vozíku rádi využili možnost venčení v areálu i v okolním lese, kde bylo množství asfaltových cest. Zdraví účastníci si užili i další aktivity, které bylo možné v rekreačním středisku uskutečnit – půjčení kol a dalších sportovních pomůcek, mladší i velkou trampolínu. A všichni ocenili možnost pěkných výletů do okolí.

Náš dojem z celé akce byl jedním slovem skvělý. Rekondiční pobyt je pro nás stále zdrojem jedinečných zážitků a inspirace. Poznali jsme řadu úžasných lidí a naučili se, jak pracovat s naší novou asistentkou Bárou. Držíme se dobrých rad, které jsme dostali, snažíme se být důslední a připravujeme se na soutěž o pohár Ligy vozíčkářů, abychom v příštím roce neudělali ostudu naší skvělé trenérce a organizátorce Ireně. Na viděnou na rekondičním pobytu 2014.

Pauknerovi

FOTOGALERII NALEZNETE ZDE.

© ligavozic.cz, 2012 Nahoru