text mail tisk
Pošli kamarádovi odkaz na stránku

Na dovolenou s Ligou i s pejsky

Rekondičně-integrační pobyt – co to vlastně znamená… Často se mluví o integraci hendikepovaných do společnosti. Ale co když to uděláte naopak? Zkuste integrovat zdravé mezi hendikepované.
Že to nelze? Ale ano, podařilo se to koncem července právě v Líchovech. A co, nebo spíše kdo to byl? Kdo zrušil bariéry mezi lidmi se zdravotním postižením a zdravými? Kdo naprosto vymazal rozdíly věkové? Byli to naši čtyřnozí přátelé. Psi – mazlíčci, asistenční, terapeutičtí nebo společenští psi. Všichni zúčastnění bez ohledu na zdraví a věk měli společnou lásku a tou jsou právě tato nenahraditelná zvířata. Zdroj nekonečných rozhovorů, sdílení radosti i starosti o ně, pozorování jejich skopičin. Konzultace jejich výcviku, používání pomůcek s trenéry, lektory nebo mezi sebou. A co víc, zapojili se i ti, kteří s sebou pejska neměli, a právě toto setkání je inspirovalo k přemýšlení o jeho pořízení. Nebo je to jen odvedlo od vlastních bolístek a trápení. A to je, ač to tak nevypadá, hodně!!!
Péče o psa odvádí od vlastních trápení. Dává pocit zodpovědnosti za živého tvora a téměř každý člověk má potřebu se o někoho starat. Se psem je třeba jít ven na procházku, ať se vám sebevíc nechce, musíte ho nakrmit, vyčesat. A v neposlední řadě nám pomáhá v komunikaci s ostatními. S ním nemůžete být osamělí nejen díky jeho přítomnosti, ale protože vám to ostatní pejskaři prostě nedovolí. Oni s vámi totiž počítají. Vědí, kdy přibližně chodíte venčit, mají starost, když vás některý den nepotkají na procházce. Přítomnost dobře vychovaného psa je vždy pozitivní, a co teprve když se jich sejde dvacet. Vlastně dvacet jedna, započítám-li i stařičkou „ovčandu“ pana správce Ledvinky. Přestože si vždy hájila své území, naši psi ji nechávali v klidu.
Celý pobyt probíhal v přátelské atmosféře a nebyla nouze o smích. Každý den probíhal výcvik poslušnosti, výcvik asistence a terapie se psem s možností individuálních konzultací.
Zařazeny byly soutěže a zajímavé přednášky, jako byla přednáška o péči a zdraví psů MVDr. Františka Svozila, s velkým prostorem pro dotazy. Práci záchranářů a jejich speciálně vycvičených psů nám přiblížil v přednášce pan Adam Holeksa ze Záchranné brigády kynologů Praha, který přijel i se svým záchranářským psem staforšírským bulteriérem jménem Rocco-Bender z Aggami. Ivan Benda ve své první přednášce o klasické teorii výcviku posluchačům přiblížil, co se asi honí jejich psím miláčkům v hlavě a jak této znalosti co nejlépe využít při výcviku a ve společném životě vůbec. Druhá Ivanova přednáška představovala teoretický úvod k ukázce výcviku stopování. Ta byla po další dny následována praktickým výcvikem stopování všech zájemců se svými pejsky. Zúčastnění pejsci byli moc šikovní a přes velice rozdílné povahy nakonec všichni pochopili, že hledání pamlsků v páníčkově stopě je prima zábava s okamžitou odměnou.
Mgr. Alena Sedlačíková poskytla informace ze sociální a právní problematiky pro zdravotně postižené, informace o kompenzačních pomůckách a jejich výběru a o asertivitě a jejím využití v praxi. Ukázku výcviku psů při vyhledávání bomb nám předvedla paní Kateřina Ziková z nápravného psího centra Agáta.
Soutěžilo se ve víceboji s názvem Každý pes, jiná ves aneb co kdo dokáže. Páníček a pes tvořili tým, který plnil dané disciplíny. Uspořádané sportovní odpoledne bylo více zaměřeno na psovody, kteří mezi sebou závodili. Psi si tak mohli na chvilku oddechnout a nabrat síly k dalším aktivitám.
V odpoledním programu bylo také zahrnuto nazkoušení pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků, kde účinkovali psi pod vedením svých majitelů. Zkoušky pohádky jsem měla na starosti já a na pohodu a legraci během zkoušení budu ještě dlouho vzpomínat. Také nabídka masáží byla hojně využívána. K dispozici byl venkovní bazén se spouštěcím zařízením. Po dva večery plály táborové ohně a vůně opékaných buřtů přitahovala psí gurmány blíže k ohni. K veselé náladě u táboráku nám přijel zahrát tramp tělem i duší Red se svým kamarádem Honzou.
Premiéra pohádky byla odehrána den před odjezdem na rozloučenou pro zaměstnance a ostatní návštěvníky rekreačního střediska. Záměrem tohoto představení bylo ukázat netradičním způsobem práci asistenčních psů. Psí herci se svými majiteli předvedli nejen skvělé herecké výkony, ale i to, co dělají den co den. A to je pomoc v běžném životě.
Velký dík patří všem organizátorům pobytu. Celý týden nám počasí přálo, houby rostly před očima, dobrá kuchyně nás pokaždé nasytila, pan správce k nám byl vstřícný a vždy v dobré náladě. A co ještě dodat? Asi jen to, že při loučení jsme si slíbili za rok opět na viděnou.
Za realizační tým pobytu Jana Brožová

© ligavozic.cz, 2012 Nahoru