text mail tisk
Pošli kamarádovi odkaz na stránku

 

Asistenční pes

Pes pomáhá budovat komunikační most mezi jeho držitelem a okolím. Každý majitel psa to zná a u majitelů asistenčních psů to funguje dvojnásob. Skrze psa se člověk snáze sblíží s lidmi, stane se středem zájmu ve společnosti nebo se dočká přívětivější reakce okolí. Stačí se se psem označeným rozlišovací dečkou asistenčního psa projít po městě, dojít na úřad, nebo projet tramvají a každý to pozná - tváře kolem jsou usměvavější a lidé vlídnější. Tuto funkci psa považujeme za nezastupitelnou.

Pes působí na svého držitele terapeuticky, po fyzické i psychické stránce. Již pouhá blízká přítomnost psa u většiny lidí pomáhá snižovat krevní tlak a uklidňuje je. Pes má vyšší tělesnou teplotu než člověk, zhruba 38-39 stupňů, což v těsném kontaktu s ním umožňuje jemně prohřívat spastické svaly nebo nemocné klouby, zlepšovat hybnost, navozovat příjemné pocity, prohlubovat dýchání a podobně. Péče o psa pomáhá procvičovat jemnou motoriku a v případě potřeby jí pes může pomáhat rozvíjet i aktivně, stejně tak jako oživovat mimiku nebo zlepšovat citlivost. Zrovna tak je péče o psa dobrou motivací i k rozvíjení hrubé motoriky. I tuto funkci psa považujeme za nezastupitelnou.

Podává předměty. Pes zvedá věci ze země nebo jiného dosažitelného místa, umí uchopit věci různých tvarů, velikostí a z různých materiálů včetně kovu, skla, keramiky, porcelánu…

Vyhledává předměty. Pes umí na povel psovoda samostatně vyjít zpět po jeho stopě a v prostoru najít ztracený předmět, například peněženku nebo klíče, a přinést jej zpět. Bez povelu najde zvonící mobil nebo bezdrátový telefon a přinese jej.

Odnáší a přináší věci. Pes umí odnést věc druhé osobě nebo přinést zpět svému páníčkovi.

Zavírá a otevírá dveře a zásuvky. Není pro něj problémem otevřít a případně zavřít dveře místností, skříní, lednic nebo praček vybavené poutkem z provazu.

 

Pomáhá při svlékání a oblékání. Rukavice, boty, ponožky, čepice, bundy, mikiny, trička a rozepínání zipů. Problém pro tělesně postižené lidi, pro asistenční psy maličkost.

Pomáhá při manipulaci s tělem páníčka, například při posazování nebo otáčení na posteli, zvedání nohou na stupačku vozíku, zvedání ruky k ovladači elektrického vozíku a podobně.

Rozsvěcuje a zhasíná světla. Pes je schopen rozsvítit a zhasnout světlo prostřednictvím klasického kolébkového spínače, tlačítka, dotykového senzoru nebo provazem ovládaného spínače.

Přitahuje vozík. Pes přitáhne ke klientovi mechanický vozík tak, aby na něj dosáhl a mohl na něj nasednout.

Přivolá pomoc. Pes na povel nebo na základě samostatného vyhodnocení situace přivolá pomoc stlačením pevně upevněného signalizačního tlačítka nebo tlačítek na speciálně naprogramovaném mobilním telefonu.

Oznamuje zvuky pro neslyšící. Pes dá nacvičeným způsobem najevo, že se ozval nějaký známý zvuk a dovede páníčka k jeho zdroji.

 

Pes by měl doplňovat fyzické schopnosti svého držitele a motivovat ho k jejich rozvíjení. Výcvik každého psa je navržen podle potřeb a požadavků tak, aby v rámci možností pomáhal vykonávat činnosti, které klient vzhledem ke své nemoci nebo postižení vykonávat nemůže. Klient by se ale měl snažit i při takových činnostech se psem alespoň částečně spolupracovat tak, aby pokud to je možné, postupně svoje schopnosti rozvíjel. Na druhou stranu, asistenční pomoc psa by neměla u jeho držitele vést k úbytku fyzických schopností. Pes by neměl klientovi pomáhat mechanickou asistencí víc, než je nezbytně nutné.

Podle svých možností by měl pes klientovi pomáhat zvládat záchvatové stavy různých onemocnění. I u záchvatových onemocnění jsou psi cvičeni podle potřeb konkrétního klienta. Základem je vhodná péče v průběhu záchvatu. Například, na veřejnosti označení klienta a tím zvýraznění potřeby pomoci druhé osoby. Doma třeba přinesení léku, nebo přivolání pomoci prostřednictvím komunikátoru a podobně. Někteří psi jsou schopni nastupující záchvat předem ohlásit, takže nemocný klient má čas se na jeho příchod připravit, ale k tomu není možné psy jednoznačné vycvičit, pouze vybrat vhodného jedince a snažit se rozvíjet jeho empatii. Po sžití s klientem pak někteří psi záchvaty začnou avizovat.

 

Pes by neměl být svému držiteli na obtíž. Neznamená to, že by jejich soužití muselo být vždy naprosto bez problémů, ale pozitivní momenty by měly převažovat. Zvláště v počátcích společného života klienta a jeho nového asistenčního psa je potřeba počítat s nedorozuměními v komunikaci. Tyto momenty je třeba překonat trpělivým a důsledným chováním a ony průběžně vymizí, pán a jeho pes si k sobě najdou cestu.

KONTAKT
Ing. Ivan Benda
mob.: +420 725 466 206
e-mail: ivan.benda@ligavozic.cz

© ligavozic.cz, 2012 Nahoru