text mail tisk
Pošli kamarádovi odkaz na stránku

PSI ve výcviku

Fenka lajla

Fenka zlatého retrívra Lajla je cvičena pro pana Igora z Brna. Pan Igor je kvadruplegik, který je tělesně postižený vlivem vážné havárie na motorce před 30 lety a od té doby je odkázán na nepřetržitou péči druhých. Žije s manželkou, která s ním musí být v podstatě celý den, protože je do teď odkázaný ve všem jen na ni. Asistenční pes by pomohl jemu i jeho manželce v tom, že by pan Igor mohl zůstat alespoň chvíli o samotě a některé věci dělat sám s podporou psa. Beze strachu, že mu něco spadne a nebude si schopen to podat, nebo že se s ním něco stane a zůstane bez pomoci. Navíc, protože nemá po úraze úplně přerušenou míchu, má často velké křeče a brnění po celém těle, cvičení se psem by mu pomohlo tyto stavy zlepšit.

 Zuzka a sofinka

Zuza a Sofi si padly do oka hned při prvním setkání na podzim 2014. Zuzka je veselá holčička, a tak když s ní při přetahování o hračku Sofi vysmýčila podlahu, měla z toho velkou radost. Tedy Zuza. Při procházce pak dělala parťáka Zuzčinu dvojčeti Julince. Julinka si ji vedla na vodítku několik metrů před námi a v tu chvíli nikoho dalšího nepotřebovala. V lednu 2015 se Sofi nastěhovala k Janištinům natrvalo. Už při předávání bylo vidět, že fenka do rodiny zapadne. U Zuzky leží, když má jít spát, podává hračky, otvírá dveře. Ale nejdůležitější pro všechny členy rodiny je povel ,,podej nočník“, když se Zuzce chce čůrat. Sofinka se tak zdokonalila, že už nepotřebuje ani povelovat a stačí, když Zuza řekne: „Ee“ a ona hned běží pro nočník. Po půl roce společného soužití, kdy rodina přijela na rekondiční pobyt, se ukázalo, jak krásně se všichni sehráli. Test chování a ovladatelnosti asistenčního psa na veřejnosti zvládli „levou zadní“.

 

 

 

Daneček a fany

Daneček se letos na rekondičně integračním pobytu poprvé setkal se svou budoucí asistenční terapeutickou fenkou Fanynkou. Daneček má problémy s aklimatizací na nové prostředí. V budově, kde s rodiči bydlel, potkával asistenční pejsky ostatních a také za ním chodila Fanynka. A světe, div se, za pár dní bez problémů překonal tmavou chodbu a jedl s ostatními v jídelně. Na dece se s Fany mazlil, a když spolu odpočívali, dokázal ležet v klidu. Na procházce si na ni položil ruku a najednou bylo ticho, příjemné ticho. Zájem o Fanynku a dotek hebké psí srsti dokázal to, co nic a nikdo předtím. Daneček přestal „houkat“. I Danečkův první pobyt v lese je spojen s doprovodem jeho nové přítelkyně fenky Fanynky. Radost, kterou bylo možné číst v tváři rodičů, byla více než zřejmá.
 

PŘEDANÍ PSI

Fenka sofia

Od roku 2015 pomáhá Zuzance 

fenka fany

Fenka Fany byla vycvičena pro Daniela. 

Fenka Týna

Týna je drobná (19kg) roční fenka plemene zvaného Kanadský retrívr. Bude cvičena na kompletní asistenci, včetně podávání léků v krizových případech, bude pomáhat při manipulaci se samotnou klientkou (posazování, obracení na posteli), bude pomáhat s terapií, s relaxací a prohříváním svalů. Kromě toho bude Týna samozřejmě společnicí.

 
Fenka Bria

Typ výcviku: asistenční pes
Předána: květen 2014
Místo: Ostrov

Bria je vlastní pes pana Josefa. Tento zlatý retrívr ale nebyl cvičený coby asistenční pes. Je sice přátelská, milá, panu Josefovi dělá radost, ale jak fenka vyrůstala ze štěněcího věku a měnila se ve psí slečnu, přestávala postupně poslouchat. Vyrostla z ní "puberťačka", která svému páníčkovi v životě moc nepomáhá. Díky projektu Batdog - Pes asistent teď Bria pomáhá panu Josefovi jako jeho předchozí asistenční pes.
 

Fenka bára

Typ výcviku: terapeutický i asistenční pes
Předána: 28. 8. 2013
Místo: Kytín u Mníšku pod Brdy

Fenka Bára už je doma v Kytíně u Mníšku pod Brdy. Ve středu 28.8.2013 jí tam předala novému majiteli její cvičitelka Irena Bartoňová. Se svým majitelem panem Josefem a jeho rodinou se Bára znala už z dřívějška, ale nyní poznala především nové prostředí, kde bude žít.

„Jednotlivé členy si rozdělila podle činností, které s ní provozují. Maminka je na krmení a mazlení, oba kluci na hraní a dlouhé procházky a tatínek na to, aby mu podávala věci a dostávala za to pamlsky,“ popisuje setkání paní Soukupová.

Fenka Bára včera úspěšně složila zkoušku asistenčního psa na 181 ze 190 bodů. Byl to druhý domluvený termín zkoušky, první termín koncem horkého července zrušila paní rozhodčí, protože by v takovém vedru nemohla práci psa správně posoudit a případně by i mohlo být ohroženo jeho zdraví. A vyplatilo se, včera v pro psa příjemně chladném i když deštivém počasí opravdu Bára s trenérkou Irenou ukázaly, jak má pracovat skvěle vycvičený asistenční pes.

Bára ještě absolvuje závěrečné veterinární vyšetření a když dopadne dobře (budeme jí držet palce!), už nic nebude bránit jejímu předání nedočkavému klientovi.

Ten je určitě nedočkavější než jiní klienti ve stejné situaci, protože se s Bárou docela dobře znají. Pan klient, ač ještě bez pejska, se zúčastnil letošní rekondice, kde si Báru nejdřív jen půjčoval, ale to postupně víc a víc, až s ním a jeho rodinou stravila několik příjemných dní a nocí.

ZLATÝ retrívr Ebi

Typ výcviku: terapeutický i asistenční pes
Předána: únor 2013
Místo: Ostrava

Ebi je krásná fenka zlatého retrívra, která vyniká svou 
trpělivou a klidnou povahou, ideální pro terapeutického psa. Je mazlivá, její oči jakoby říkaly "pohlaď mě".

Tato fenka pochází z Jablonce nad Nisou a její původní majitelé se jí z rodinných důvodů museli vzdát.

Pomáhá především jako terapeutický pes 
dvanáctiletému, těžce postiženému Patrikovi z Ostravy. Je velmi učenlivá v práci a pomáhat ji moc baví.
Ebi je jemná, subtilní a působí i zranitelně. Je ale o to citlivější a s Patrikem vychází skvěle.

Ebi a Patrik se stali hlavními hrdiny krátkého dokumentu české televize. Podívejte se, jak umí asistenční psi pomáhat dětem. Dokument najdete ZDE.


Labradorský retrívr Maggie

Typ výcviku : asistenční pes pro vozíčkáře
Předána : červenec 2012
Místo : Třebíč

Maggie je černá fenka labradora, která nyní pomáhá své paničce, která má roztroušenou sklerózou. Je to vlastně tak trochu i pes celé rodiny paní Lenky a užívá si láskyplného domácího prostředí.

Maggie k nám přišla od majitele, který ji musel kvůli rodinným důvodům dát pryč. Je to klasický labrador. Její majitelka v ní má velkou oporu. Je silná, umí pomoct svlékat, posouvat. Práci si moc užívá a nejvíc ji baví otvírání dveří. Toho si v paneláku užije hodně - otevírá domovní dveře, dveře výtahu, od bytu i od pokojů. Je veselá, miluje procházky a umí krásně poslouchat.


Labradorský retrívr Labi

Typ výcviku : asistenční pes pro tělesné postižení
Předána : prosinec 2011
Místo : Praha 5 - Košíře

Labi je fenka labradorského retrívra, pochází z Kutné Hory. Trenér Ivan ji objevil ve psím útulku a už podle fotek vypadala jako vhodný kandidát na post asistečního psa. Výběrové řízení absolvovala hned při osobním setkání. Labi se ukázala jako chytrá, aktivní a živá. Je vycvičená jako asistenční pes pro klientku s nervosvalovými potížemi z Prahy. Paní Anna nebyla pevně rozhodnutá, jestli asistenčního psa chce. Když se ale obě dámy setkaly, bylo jasné, že tento vztah bude klapat. Krátce po svém předání klientce, koncem roku 2011, byla majitelkou překřtěna na Abi, kvůli snazší výslovnosti.


Labradorský retrívr Bessi

Typ výcviku : asistenční pes pro vozíčkáře
Předána : prosinec 2011
Místo : Brno – Královo Pole

Bessi je první asistenční pes vycvičený v Lize vozíčkářů. Předali jsme ji už v roce 2011. Je to fenka labradorského retrívra s typickými vlastnostmi pro toto plemeno. Je energická, statná a když vběhne do místnosti, každý hned ví, že je tady Bessi.

Bessi pochází z Prahy, z rodinných důvodů se jí její majitelé museli, ač neradi, vzdát. Bessi ale našla nový domov a vzhledem ke své síle, houževnatosti a spolehlivostu je ideálním asistenčním psem vycvičeným pro vozíčkáře. Je už druhým asistenčním psem majitelky Jany, takže jejich souhra je bez potíží. Bessi je podle slov její majitelky skutečnou oporou.

KONTAKT
Ing. Ivan Benda
mob.: +420 725 466 206
e-mail: ivan.benda@ligavozic.cz

© ligavozic.cz, 2012 Nahoru