Internetová poradnaInvalidní důchod
admin Personál zeptal se před 3 měsíce

Dobrý večer, chtěla bych se na Vás obrátit s žádostí o radu. Podstoupila jsem operaci nádoru na páteřním nervu s tím, že od března 2024 jsem na PN. Jelikož nádor vyrůstal přímo z nervu, nebylo možné jej úplně odstranit a místo na nervů je trvale poškozeno a také hrozí riziko opětovného růstu nádoru. Poškozené místo na nervu je tedy ve stejném stavu jako před operací (až na vyjmutý tumor, který z místa vyrůstal) a tomu odpovídají i problémy a bolesti, které mám po operaci, tak jako jsem měla i před ní. Od března 2024 jsem na PN a nedávno jsem si žádala o přidělení invalidního důchodu. Žádost mi byla na základě nedoporučujícího posudku zamítnuta. Nutno dodat, že lékařské zprávy, na základě kterých posuzující lékař vydal posudek, byly jen částečně a velmi stručně popisovaly můj aktuální zdravotní stav. Tím se konečně dostávám k problému, se kterým bych potřebovala poradit. V námitce žádám také o prodloužení termínu vydání rozhodnutí o námitce, vzhledem k tomu, že mám termín vyšetření na magnetické resonanci 17. února, tedy přesně 60 dnů po tom, co budu zasílat námitku na ČSSZ. Následně mám za dalších 14 dnů kontrolu u neurologa, který mi zpracuje zprávu s výsledky MR. Druhá věc je, že bych si začátkem února měla zažádat o prodloužení PN, která mi končí v březnu. Nevíte, jak bude ČSSZ posuzovat žádost o prodloužení PN, když v té stejné době nebude mít ještě vyřešeno posouzení námitky? Je možné, že mi zamítnou žádost o prodloužení PN, když je tu možnost, že by mi cca do měsíce mohli schválit plný stupeň invalidity  po kterém bych nebyla schopna pracovat? Samozřejmě uvádím extrém, se kterým ani nepočítám, ale teoretická možnost tu je a myslím, že na ní musí ČSSZ brát zřetel. Mohli by to tedy například řešit tak, že pokud nemají dořešené namátkově řízení, automaticky by mi prodloužili PN? Děkuji za odpověď

Kateřina Bulantová Personál odpovězeno před 3 měsíce

Dobrý den, paní Slezáčková,

na úvod bych uvedla, že řízení o invalidním důchodu a řízení o prodloužení pracovní neschopnosti posuzují různé situace a tyto řízení spolu nesouvisí. V řízení o invalidním důchodu se posuzuje, zda je váš zdravotní stav dlouhodobě nepříznivý a jaký má vliv na váš pracovní výkon. V řízení o prodloužení pracovní neschopnosti se posuzuje, zda je vaše zhoršení zdravotního stavu dočasné a budete se schopná po době prodloužení už vrátit zpět do práce. Proto vám doporučujeme, abyste žádost o prodloužení neschopenky podala i před vyřešením námitky. Pokud by se stalo, že by vám po námitce přiznali invalidní důchod, bude vaše nemocenská ze zákona do 30 dní automaticky ukončena. Bohužel nemůžete pobírat nemocenskou na onemocnění, na které posléze dostanete invalidní důchod. Lékař vás může uznat opět práce neschopnou, ale na jinou diagnózu, než na kterou máte invalidní důchod (platí pro ID 1 a ID 2). Žádost o prodloužení nemocenské podejte min. 30 dnů před vypršením podpůrčí doby.

Co se týká řízení o invalidním důchodu, tak máte dvě možnosti. Obecně doporučujeme, žádat o invalidní důchod až v momentě, kdy je u obvodního lékaře kompletní lékařská dokumentace od odborných lékařů, protože prodloužit řízení o námitce bohužel kvůli dodání dalších dokumentů nelze. Nové lékařské zprávy můžete poslat dodatečně i po lhůtě k dodání dokumentů, ale posudková komise je nemusí zohlednit. Druhou variantou je nepodávat námitku a požádat znovu o invalidní důchod s kompletní dokumentací u obvodního lékaře. Bohužel nevýhodou v tomto případě je, že se s novou žádostí musí počkat min. 3 měsíce od data posouzení, jinak by posuzovali na základě starých zpráv a vůbec by nežádali vaši obvodní lékařku o nové dodání zpráv.

Pro případ potřeby posílám v odkaze vzor pro námitku.

Doufám, že je to takto pro vás dostatečně přehledné. Kdybyste potřebovala doplnit další informace, neváhejte se nám ozvat.

Tereza Hejduková