Marcela Trchová zeptal se před 5 roky

Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o právní radu.Jsem vozíčkářka ,v plném invalidním důchodu,4 roky rozvedená,mám 22 letou dceru.která studuje a po rozvodu zůstala s otcem.Platím dceři výživné ,které bylo již několikrát navýšeno,vždy po domluvě s dcerou.Nicméně můj ex manžel (v zastoupení svého právního zástupce)dceru tlačí do dalšího a dalšího navyšování výživného .V současné době platím dceři výživné ve výši 3.500,- měsíčně,s dcerou nemáme nikdy problém se dohodnout pokud si řekne vždy ji dávám peníze navíc,platím polovinu školného a další .Invalidní důchod mám ve výši 13.500,- a ráda bych věděla,jestli existuje něco jako strop,nebo jakou mám možnost se proti tomuto neustálému nátlaku  na zvyšování výživného bránit. Nyní mi přišel  návrh na zvýšení výživného na výši 5.000,- měsíčně a to  s účinností od září 2019,takže více jak půl roku na zpět.To již pro mě není akceptovatelné a vím že pokud přistoupím na další navýšení výživného, bude se tato situace opět za nějaký čas opakovat. Nutné podotknout že otec dceři na její životní náklady,přispívá částkou 500,- měsíčně a ze mě by sedřel kůži.Proto moc prosím o radu,Děkuji s pozdravem. Trchová

Kateřina Uhlířová Personál odpovězeno před 5 roky

Dobrý den, paní Trchová,

Váš dotaz konzultujeme s právní konzultantkou. Odpověď vložíme, jakmile se k tomu konzultantka vyjádří.

Kateřina Uhlířová

Kateřina Uhlířová Personál odpovězeno před 5 roky

Dobrý den, paní Trchová,

vyživovací povinnost mají oba rodiče a při výpočtu výše výživného se vychází z možností, schopností a majetkových poměrů rodičů. Samozřejmě i potřeb dítěte. Vždy je třeba přihlédnout nejen k fakticky dosahovaným příjmům povinného, ale i jeho movité a nemovité situaci (majetek v jeho vlastnictví). Píšete, že Váš příjem je invalidní důchod ve výši 13 500 Kč. Dále budu tedy vycházet z toho, že další příjem nemáte (např. příjem z nájmu bytu, domu ve vlastnictví, dluhopisy, akcie atd). Nutno zde poznamenat, že soud nebere dávky státní sociální podpory jako příjem rodiče. Sociální dávky jsou určené ke konkrétnímu účelu a nelze po rodiči spravedlivě požadovat, aby je použil k jinému účelu.

Příklad: Pokud berete příspěvek na péči, pak se tato částka do Vašeho příjmu nezapočítává a nemá tedy vliv na výpočet výše výživného. Stejně tak např. příspěvek na bydlení.

Výši výživného posuzují soudy individuálně, aby mohly přihlédnout ke všem okolnostem případu. Není zákonem stanovený žádný strop. Přesto mám pro Vás dobrou zprávu. Soud vychází při stanovování výše výživného nejen z potřeb Vaší dcery, ale i z Vašich příjmů a majetkových poměrů. Další dobrou zprávou je, že Ministerstvo spravedlnosti vytvořilo doporučující tabulky pro výpočet výživného. Soudy se jimi nemusí sice povinně řídit, ale prakticky z těchto tabulek vycházejí. Níže v textu naleznete odkaz na kalkulačku výživného, kde po zadání požadovaných údajů získáte Ministerstvem spravedlnosti doporučenou částku výživného pro Vaši dceru. Kalkulačka výživného vychází z předpokladu, že dítě má standardní potřeby (není nemocné) a rodiče nemají nadstandardní příjmy.

Píšete, že platíte dceři polovinu školného atd. Pak k této skutečnosti soud přihlíží. Jen musíte tuto skutečnost doložit fakturou či výpisem z účtu. Pokud tedy dceři dáváte peníze nad rámec výživného, činíte tak ze své vůle, soud k tomu přihlédne, musíte to však u soudu prokázat.

Pokud jde o dárky poskytnuté dětem a náklady vynaložené v rámci styku s dítětem, ty jsou považovány za dobrovolná plnění.

Kalkulačka výživného ZDE

Příklad: Pokud je Vaší dceři 10-15 let a Vašim jediným příjmem je invalidní důchod a nevlastníte majetek vyšší hodnoty, pak výše výživného dle doporučení Ministerstva vnitra je 2025-2565 Kč.

Příklad: Pokud je Vaší dceři 16-26 let a Vašim jediným příjmem je invalidní důchod a nevlastníte majetek vyšší hodnoty, pak výše výživného dle doporučení Ministerstva vnitra je 2160-2970 Kč.

Pokud byste potřebovala doplnit údaje, případně doplnit informace, napište na pravni.poradna@ligavozic.cz nebo zavolejte na naši bezplatnou linku 800 100 250 (po a st 9 – 13, út a čt 12 – 16). Rádi Vám pomůžeme i případně napsat vyjádření/dopis k návrhu otce Vaší dcery.

Marcela Fryštenská